Bubble Language School

man people woman office

Bubble Language School Interview Question Pool

Certainly! Here’s an organized template for an interview document for Bubble Language School, categorizing the questions by topic:

Introduction and Background

  • Begin by telling us a little bit about yourself. How did you come to be here?
  • How did you come to be here in Thailand?
  • How did you meet your wife, partner, friend?

About Bubble Language School

  • What does Bubble Language School do?
  • What inspired you to develop this concept, these people, and what you’re doing here?
  • What is unique about your school, your classes, your teachers, your team?
  • How did you raise funding?
  • What are you working on now? What’s the future look like? Is there a road map?

Entrepreneurship and Challenges

  • How have your priorities changed from when you first started?
  • Knowing what you know now, is there anything you would have done differently when you were first starting out?
  • How did you decide where to establish your company?
  • What challenges did you have to overcome at the beginning of your journey? Throughout?
  • What advice would you give to someone who is trying to become an entrepreneur?
  • How did you establish your company culture? School culture?
  • How do you define success? What is success to you?
  • What have you enjoyed most about starting your own company?
  • What do you enjoy most now?
  • Based on your previous definition, how long did it take you to find success? When will you find it? Do you have it now?

Marketing and Strategies

  • What strategies did you first use to market your business? Hyped up word of mouth. Progression. Each successful case/project.
  • What would you tell someone that is calling to talk about how Wall Street English is better than International Bubble?
  • Where’s the balance between dreams and today?
  • How do you differentiate between a good teacher and a great teacher?
  • If International Bubble is looking to expand its presence in Asia, what are some factors that you can use to evaluate the size of the Asia market, and what can IB do to capture this market?

Customer Service and HR Questions

  • “How would you handle an individual who is missing from work often?”
  • “A customer calls and angrily tells you that they ordered Barney (or similar toddler show) for their kid. The kid can work the DVD player, and knows the Netflix envelope. When the movie arrived the kid grabs it and pops it in. Turns out it’s a slasher movie. What do you do?”
  • “What’s your favorite TV show and movie, and how do you like to watch them?”
  • “Of everyone on your team at your current employer, who would you keep and who would you fire and why?”
  • “How many people have you fired?”
  • “How would you handle an employee that has attendance issues when we do not have an attendance policy in place?”
  • “What would you do if you were the CEO?”
  • “How do you handle managing someone that is more than twice your age?”
  • “You’re all alone. No one is supervising. Do you finish the job as haphazardly as possible, or do you find a way to do the best you can with what you have? Could you give us an example?”

Candidate Questions

  • “What do you not like about International Bubble’s company culture?”
  • “How will you handle the culture difference from where you come from and International Bubble?” — QA engineer candidate
  • “What is your 90 Day Plan if we hire you?”
  • “Say Paul messages you and asks you whether or not we should go into an untapped market. How would you determine the size of the addressable market and the factors International Bubble should consider before deciding to enter the market?”
  • “What was the most difficult termination you faced in your work history?”
  • “How would you determine if the price of IB tuition is truly the deciding factor for a potential student?”
  • “How would you deal with extreme deadline pressure and a frantic work pace?”

Teaching Questions

  • What are your classes like?
  • Could you give me a demonstration, please?
  • Please summarize your teaching philosophy and rationale at the end.
  • Please tell me a bit about your background and why you’ve come here to teach.
  • What would you say are your greatest strengths and weaknesses in professional and personal settings?
  • What are the main skills you’ve utilized to make a living up until now?
  • Could you please describe your familiarity with IELTS, TOEIC, TOEFL, and GSE?
  • Could you please describe your familiarity with international high school curriculums? The UK, the US, IB, A-levels, IGCSE, etc.
  • Could you please describe your familiarity with international university applications and professional English writing?
  • Do you currently have or plan to pursue any teaching certificates related to either education or English instruction?

Contract and Terms

  • How does your home country differ from Thailand?
  • How are you in personal time and work management? Could you give me any examples to support it?
  • What do you do in your downtime?

Brain Teasers and Unexpected Questions

  • “How many cans of paint would you need to paint one wing of a 747?”
  • “What does the word empathy mean?”
  • A bat and ball cost $1.10 in total. The bat costs $1 more than the ball. How much does the ball cost?
  • If it takes 5 machines 5 minutes to make 5 widgets, how long would it take 100 machines to make 100 widgets?
  • In a lake, there is a patch of lily pads. Every day, the patch doubles in size. If it takes 48 days for the patch to cover the entire lake, how long would it take for the patch to cover half of the lake?
  • May I ask what your expected salary is?
  1. If two pencils and three erasers cost $1.60 in total, and the pencil costs $0.20 more than the eraser, how much does the eraser cost?
  2. A book and a magazine cost $12 together. If the book costs $4 more than the magazine, how much does the magazine cost?
  3. A cup of coffee and a muffin cost $5.50 in total. If the coffee costs $1.50 more than the muffin, how much does the muffin cost?
  4. Two pens and one notebook cost $3. If the notebook costs $1 more than each pen, how much does one pen cost?
  5. Three apples and two oranges cost $2.80. If an apple costs $0.20 more than an orange, how much does an orange cost?
  6. A pair of shoes and a hat cost $90 in total. If the pair of shoes costs $30 more than the hat, how much does the hat cost?
  7. A bicycle and a helmet cost $310 together. If the bicycle costs $280 more than the helmet, how much does the helmet cost?
  8. Five blue marbles and four red marbles cost $9 in total. If a blue marble costs $1 more than a red marble, how much does a red marble cost?
  9. Two notebooks and three pens cost $7. If a notebook costs $0.50 more than a pen, how much does a pen cost?
  10. A lamp and a table cost $80 in total. If the table costs $40 more than the lamp, how much does the lamp cost?
[บทกวี] A Poem for December 26th, 2022 [Who Am I?]
We’ve Been Looking for YOU
21 Questions Script
How to Conduct Interviews + Google Questions
The Practical Interview